Styl art deco w mieszkaniu – czym się charakteryzuje?

O ile większość z nas potrafi określić główne cechy stylów wystroju wnętrz takich jak na przykład styl skandynawski, o tyle z art deco mamy już większy problem. Okazuje się, że ten niejednoznaczny motyw wcale nie musi sprawiać kłopotów. Wystarczy dobrze go objaśnić.

Styl obchodzi swoje setne urodziny i w związku z tym należy go uczcić artykułem. Dziś już wiemy, jak wyewoluowało art deco i jakich środków używa współcześnie. W latach 20. XX wieku natomiast nikt nie spodziewał się, że będzie on aż tak ważny w kulturze. Po czym poznać ten styl w mieszkaniu?

art deco w mieszkaniu

1. Jak zobaczysz coś niezwykłego – niech zapali Ci się lampka!

To prawda – art deco potrafi zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy w nowocześnie wyglądającej kuchni zobaczysz antyczny fotel – to art deco. Kiedy wanna jest pozłacana a obok lustra stoją kubki zrobione ze starych wazonów lub obudowy lamp – to art deco. Kiedy w salonie widzisz telewizor na pół ściany, wokół którego lśnią zaokrąglone wylakierowane szafki – to art deco!

No właśnie – styl ten potrafi łączyć naprawdę sprzeczne dla siebie rzeczy i konwencje. Warto wiedzieć, że w jego pierwotnym założeniu miał być wyrazem sztuki użytkowej. Dziś przedmioty, które znajdziemy w mieszkaniu art deco, sprawiają wrażenie, jakby były nie tylko przedmiotami codziennego użytku, ale również dziełami sztuki.

2. Zwracaj uwagę na kolory!

O ile styl skandynawski stawia na surowe szarości, biel, błękit oraz czerń, o tyle w stylu art deco wiele jest możliwe. Najczęściej jednak chodzi o łączenie jasnych ścian (na przykład błękitnych) z ciemnymi meblami – na przykład ciemnobrązowymi fotelami z drewna. Rzadko w mieszkaniach w tym stylu spotyka się szalone żółcie, pomarańcze czy zielenie. Jeśli już występują – to w swoich zgaszonych, stonowanych odcieniach. Częsty natomiast jest beż oraz bordo, które dobrze wpisują się w estetykę lat dwudziestych.

art deco styl

Już te dwa aspekty mogą pomóc nam w rozpoznaniu stylu art deco w mieszkaniu. Jeśli jednak i to nie pomoże – możemy podotykać mebli i ocenić, z jakich materiałów zostały wykonane. Te droższe na pewno będą wskazywały na styl, który nas interesuje. Jeśli jednak nie znamy się na fakturach, a kolory i niezwykłe meble nic nam nie mówią – po prostu spytajmy właściciela. Na pewno chętnie pochwali się swoim zamysłem.