Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mieszkania? 3 kwestie

Co roku wielu Polaków staje przed życiową decyzją o zakupie własnego mieszkania. Niektórzy z nich zakupią je z własnych oszczędności, inni wezmą kredyt hipoteczny. Jedno łączy wszystkich – chcą trafić jak najlepiej.

Nie da się jednak trafić najlepiej, nie biorąc pod uwagę pewnych kryteriów wyboru mieszkania, które powinny interesować każdego. Dziś przedstawimy ich listę z krótkimi wyjaśnieniami. Ale najlepiej zacząć od początku…

1. Lokalizacja

Nie da się ukryć, że lokalizacja podczas wybierania mieszkania do kupienia, jest czynnikiem chyba najważniejszym. Podporządkujemy ją pracy, szkole, miastu. Chcemy mieszkać tak, by było nam jak najwygodniej, a powroty do domu nie trwały 1,5 godziny. Oczywiście wszystko należy robić w miarę rozsądku, więc należy pamiętać, żeby zbytnio nie szaleć przy wybieraniu lokalizacji, bo to właśnie ona może nas najwięcej kosztować.

2. Cena mieszkania

Drugą kwestią, która nas najmocniej interesuje podczas wybierania mieszkania dla siebie, jest jego cena. Wiadomo, że każdy z nas chciałby kupić mieszkanie jak najtaniej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Chcąc uzyskać jak najniższą sumę, musimy stopniowo rezygnować z kolejnych udogodnień i ułatwień – na przykład wybrać mieszkanie na obrzeżach zamiast w centrum miasta.

3. Rynek pierwotny czy wtórny?

Ta kwestia chyba na zawsze pozostanie indywidualna. Zdania na temat tego, z którego rynku najlepiej jest kupić mieszkanie, są podzielone. Jedni uważają, że w mieszkaniach „po kimś” możemy mieć pewność co do stanu technicznego budynku i naszego lokum, podczas gdy w nowej inwestycji deweloperskiej nie da się przewidzieć, czy budynek za kilka lat nie zacznie się psuć. Z drugiej jednak strony przeciwnicy rynku wtórnego zauważają, że jest duża różnica pomiędzy mieszkaniem w lokalu po kimś a w zupełnie nowym, świeżutkim apartamencie.

Wybór własnego mieszkania do kupienia wcale nie jest prosty. Co więcej – należy do najtrudniejszych wyborów w całym życiu. Stanowi jedną z najpoważniejszych inwestycji finansowych, która powinna być dobrze przemyślana i podjęta z głową.