Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Zakup nowego mieszkania to wielkie emocje, ale i wielka odpowiedzialność. Kwestią pierwszorzędną jest tu więc odpowiedni odbiór mieszkania i sprawdzenie, czy wszystko w nim jest w porządku i czy zgadza się z umową.

Niektórzy z nas dopiero kupią swoje pierwsze mieszkanie. Zapewne nigdy nie byli obecni podczas odbierania kluczy od nowego lokum i nie wiedzą, z czym to się je. Kwestia ta jest naprawdę istotna, ponieważ zapłaciliśmy ciężkie pieniądze za to, żeby wszystko w jak najlepszym porządku i zgadzało się z zapisami umowy między nami a deweloperem.

Jak więc przygotować się do historycznego odbioru kluczy?

 

Czy iść tam samemu?

jak-odebrac-mieszkanie-od-dewelopera-2Pójście samemu na tak ważne spotkanie nie jest raczej dobrym pomysłem – no, chyba, że jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i odbieraliśmy już niejedno mieszkanie. Zdecydowanie lepiej jest zabrać ze sobą osobę, która zna się na rzeczy i od razu powie nam, czy coś z mieszkaniem jest nie tak. Jeśli nie posiadamy żadnej takie osoby – bez obaw. Możemy wynająć specjalistę z jednej z licznych firm, które oferują swoje usługi w tego typu sprawach.

 

Kiedy umówić się na odbiór?

Najważniejsze to umówić się w dniu, w którym nic nas nie będzie goniło, a więc będziemy dysponowali czasem, który pozwoli nam na dokładne sprawdzenie wszelkich szczegółów w mieszkaniu. Eksperci wskazują, że najlepszą porą w ciągu dnia na oględziny lokalu, jest południe. Wtedy bowiem jest najjaśniej i można dostrzec mieszkanie w najlepszym świetle. Zdecydowanie odradza się natomiast umawianie się z przedstawicielem dewelopera na wieczór – wtedy jest ciemno i nie zauważymy wszystkich aspektów.

 

A na co zwracać szczególną uwagę?

jak-odebrac-mieszkanie-od-dewelopera-3Aby mieć pewność, że nie wydaliśmy pieniędzy w błoto, musimy sprawdzić każdy element mieszkania. Warto zacząć od tynków i posadzek, by sprawdzić, czy są dobrze wykonane i trzymają pion, następnie można zmierzyć całe mieszkanie i porównać jego wymiary z tym, co zostało zapisane w umowie przedwstępnej. Następnie sprawdźmy podłączenie mediów, solidność drzwi, barierek. Jakość okien oraz atesty drzwi. Na końcu skupmy się na najmniejszych szczegółach – takich jak obecność rys na drzwiach albo szybach, czy pęknięcia w ścianach albo suficie.

 


 Artykuł powstał dzięki uprzejmości Walendów Park