Czy warto zainwestować w apartament nad morzem?

Życie jest coraz droższe. Nic więc dziwnego, że poszukujemy nowych pomysłów na inwestycje, które pozwoliłyby zabezpieczyć naszą przyszłość. Bardzo popularnym sposobem na taki stan rzeczy jest zakup nieruchomości, a następnie jej wynajmowanie. Czy w przypadku apartamentu nad morzem ma to sens? A może zdecydować się na coś innego?

Lokalizacja – klucz do sukcesu

To, gdzie położony jest Twój apartament może zasądzić o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Z oczywistych powodów możesz oczekiwać najwyższych zysków, jeśli rzeczywiście mieszkanie położone jest w pobliżu linii brzegowej (najlepiej, gdy będzie z widokiem na morze). Obiekty położone kilka kilometrów od plaży – chociaż w skali krajowej rzeczywiście leżą nad Bałtykiem – nie będą już tak atrakcyjne.

Osoby, które mieszkają w centralnej części Polski lub na południu z pewnością docenią bliskość akwenu i jest spora szansa, że będą w stanie dopłacić nieco za tak uroczy klimat noclegu. Nie należy jednak zapominać także o miejscowych, którym taka lokalizacja też może przypaść do gustu.

Luksusowy apartament na wynajem

Apartament – ile trzeba zainwestować?

Chociaż lokalizacja to główna przyczyna, która może podyktować sukces Twojej inwestycji, to jednocześnie może ona powodować, że niezbędny wkład będzie większy. Jak obrazują się ceny apartamentów nad morzem i ile rzeczywiście trzeba wydać, aby stać się posiadaczem takiego obiektu? Posłużymy się tutaj przykładem Trójmiasta, w których panują relatywnie wysokie ceny nieruchomości.

Sprawdź ofertę na apartamenty nad morzem w Sopocie https://billberry-apartments.pl/apartamenty-nad-morzem-sopot!

Standardowe 20 lub 30-kilku metrowe kawalerki z rynku pierwotnego to koszt około 180-250 tysięcy złotych. Mówimy tutaj jednak o mieszkaniach położonych w sporej odległości od morza. Cena za te w lepszych lokalizacjach może sięgać nawet 500 tysięcy! Większe obiekty to oczywiście wyższy koszt kupna. Kilkudziesięciometrowe apartamenty mogą pochłonąć nawet 1,5-2 mln złotych.

Do kosztu tego należy doliczyć cenę wykończenia. W zależności od standardów, w które celujemy, może to być 30 lub nawet 100 tysięcy zł.

Jakich zysków można się spodziewać?

Nowoczesny apartament o białej stylistyceCeny za długoterminowy wynajem apartamentów położonych w nadmorskich miejscowościach zaczynają się od około 1500 złotych na miesiąc. Najwięcej obiektów zlokalizowanych nad morzem dostępnych jest jednak w przedziale cenowym 2000-4000 złotych. Można oczywiście spotkać się z takimi, które obciążają lokatorów o 4 czy 5 tysięcy miesięcznie. Przyjmując jednak średnią kwotę, czyli 3000 złotych i pomniejszając ją o podatek (dla ułatwienia bierzemy pod uwagę ryczałt w wysokości 8,5% przychodu), uzyskujemy dochód 2750 zł miesięcznie. Zazwyczaj opłaty związane z eksploatacją mieszkania są obowiązkiem lokatorów.

Zakładając, że koszt kupna mieszkania oraz jego wykończenie to około 500 tysięcy złotych, możemy liczyć, że taka inwestycja zwróci się po około 15-20 latach. Po tym czasie zacznie zarabiać, gwarantując właścicielowi całkiem niezłe zabezpieczenie.

Podsumowanie

Inwestycja w apartament nad morzem to dobry pomysł. Trzeba jednak pamiętać o znalezieniu optymalnego środka oraz podejmowaniu decyzji po wykonaniu bardziej szczegółowych kalkulacji.