Co wziąć pod uwagę przy kupowaniu mieszkania?

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, w którym będziemy zmęczeni stałym wynajmem nieruchomości, zechcemy kupić własne mieszkanie. Jest to dość poważne zobowiązanie (często też wiążące się z zaciągnięciem kredytu na wiele lat), stąd też musimy być pewni tego, co wybierzemy, gdyż decyzja będzie niezwykle wiążąca. Jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę przy naszych poszukiwaniach?

Lokalizacja

Pierwszą z podstawowych kwestii jest lokalizacja. Jest to pierwszy element, na który zwracamy uwagę przy wyborze naszego nowego mieszkania. Podjęcie tej decyzji jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, komfortu i wygody życia. Szybki i prosty dojazd do pracy lub szkoły naszych dzieci to jedno, lecz nie zapominajmy o bliskości tego, co może być równie ważne, jak chociażby sklepy, kina czy inne miejsca o charakterystyce rozrywkowej. Jeszcze inne ważne kwestie zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych, to chociażby ilość miejsc parkingowych.

Techniczny stan nieruchomości

Poza samymi walorami dotyczących lokalizacji ważne jest także to, aby dokładnie i skrupulatnie sprawdzić nieruchomość pod kątem technicznym, najlepiej do spółki ze specjalistą od spraw budownictwa. Co powinno być obiektem takiej ekspertyzy? Przede wszystkim muszą to być elementy najbardziej kosztowne w naprawie, czyli instalacje- zarówno elektryczna, jak i wodna. Warto także rzucić oknem na stan okien i ślady pleśni czy grzyba.

Kwestie prawne

Przejdźmy do momentu, w którym zajmiemy się kwestiami czysto prawnymi. Czasami zdarza się tak, że sprzedający nie jest rzeczywistym właścicielem danego mieszkania i można to sprawdzić w prosty sposób, poprzez wgląd w dokument nazwany aktem własności. Jest to notarialny zapis, który informuje o prawach do lokalu. W przypadku mieszkania spółdzielczego potrzebujemy także uzyskać zaświadczenie mówiące, że ta instytucja nie ma żadnych zastrzeżeń, wobec obecnego właściciela.

 

Podsumowanie

Zakup mieszkania wcale nie jest tak prostą kwestią, jak mogłoby się wydawać. Odpowiedzialność, która na nas spocznie, może stanowić o powodzeniu naszej inwestycji. Jednak gdy przypilnujemy wszystkich ważnych kwestii, powinniśmy już niedługo cieszyć się naszym nowym mieszkaniem, które będzie nie tylko wolne od dodatkowych zobowiązań, ale także sprawne pod każdym względem.